Św. Jan Paweł II. Pasjonat futbolu, który kierował Kościołem

Św. Jan Paweł II. Pasjonat futbolu, który kierował Kościołem
Zdjęcie dodane przez Hervé Piglowski: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/miasto-park-statua-posag-11279536/

Jan Paweł II, to postać, o której słyszał każdy Polak. Karol Wojtyła nie tylko kierował Kościołem i został świętym, ale też pełnił ważną rolę polityczną. Nie można jednak zapominać, że był człowiekiem, który kochał prostą rozrywkę.

Wydaje się, że Jan Paweł II miał dwie sportowe pasje w życiu – piłkę nożną oraz wędrówki po górach. Te drugie kontynuował już jako głowa Kościoła Katolickiego. Podczas pielgrzymek do Polski regularnie udawał się na spacery po tatrzańskich szlakach.

Futbolem zajmował się wcześniej. Niewykluczone, że zostałby przy tej dyscyplinie, gdyby nie powołanie.

Jako dziecko Karol Wojtyła fascynował się piłką nożną. Wieść niesie, że był przy tym naprawdę utalentowanym bramkarzem. Z biegiem lat oddawał się jednak od regularnego grania, poświęcając więcej czasu między innymi na studia teologiczne. Wciąż jednak chodził na mecze swojej ulubionej drużyny – Cracovii. Jeśli wy też chcecie wpaść na mecz “Pasów”, to sprawdźcie harmonogram ich spotkań, który znajdziecie na stronie STS a kod promocyjny od bet.pl w tym pomoże.

Droga do Watykanu

Po studiach w Rzymie i działalności duszpasterskiej w Polsce, Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa w 1958 roku, a następnie arcybiskupem w 1964 roku. Jako młody hierarcha uczestniczył w Soborze Watykańskim II, gdzie wyróżniał się nowoczesnym podejściem do problemów Kościoła. W 1967 roku został kardynałem. Po śmierci papieża Jana Pawła I, 16 października 1978 roku, Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową jako pierwszy papież spoza Włoch od 455 lat, przyjmując imię Jan Paweł II.

Konklawe w 1978 roku trwało 33 dni. Do wyboru Wojtyły potrzeba było ośmiu głosowań, Polak pokonał faworyzowanych Giovanniego Benelliego oraz Giuseppe Siriego. 

Pontyfikat – świadek i twórca historii

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat, czyniąc go czwartym najdłuższym w historii Kościoła. Papież ten zasłynął jako “papież pielgrzym” – odbył 104 podróże apostolskie na wszystkie kontynenty, odwiedzając 129 krajów. Był orędownikiem dialogu międzyreligijnego, pokoju i praw człowieka. Ważnym momentem pontyfikatu był zamach na jego życie 13 maja 1981 roku, z którego cudem ocalał.

Jan Paweł II odegrał istotną rolę w upadku komunizmu, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego wsparcie dla ruchu Solidarność w Polsce miało kluczowe znaczenie dla pokojowych przemian ustrojowych. Jednocześnie papież podejmował trudne tematy społeczne i moralne, stając w obronie życia i godności człowieka.

Beatyfikacja i kanonizacja

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się już w czerwcu 2005 roku, zaledwie dwa miesiące po jego śmierci. Papież Benedykt XVI zdecydował o odstąpieniu od wymaganego pięcioletniego okresu oczekiwania. Za pierwszy cud uznano uzdrowienie francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z choroby Parkinsona. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI.

Do kanonizacji wymagany był drugi cud, którym okazało się uzdrowienie kostarykańskiej kobiety Floribeth Mora Diaz z nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Proces zakończył się 27 kwietnia 2014 roku, gdy papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym.

Możesz również polubić…