
Lublin. Pałace i dwory, Irena Kowalczyk, Aleksandra Szymula.

Producent: KAMI Biuro Usług Pilotarskich i Przewodnickich |
Numer katalogowy: 371 |
PAŁAC – reprezentacyjna budowla mieszkalna, pozbawiona cech obronnych. Był rezydencją władcy, rezydencją wielkopańską lub patrycjuszowską. Budowle typu pałacowego znane były już od starożytności (w Egipcie, na Krecie, w Persji, Grecji czy Rzymie, gdzie wznoszono okazałe pałace cesarskie, między innymi na Palatynie – stąd nazwa łacińska: palatium).
W Polsce kamienna budowla przedromańska i romańska, powiązana z rotundami, była początkowo pałacem książęcym. W epoce gotyku wznoszono pałace o różnych formach, między innymi wieży mieszkalnej. Architektura takiej budowli sprowadzała się do prostej bryły, najczęściej o trzech kondygnacjach i z wewnętrznym, czworobocznym dziedzińcem arkadowym…
DWÓR – jako siedziba średniowiecznego ziemianina pojawił się na terenie Polski w XV wieku, co było związane z przekształceniem się polskiego rycerstwa w stan szlachecki. W historii polskiej architektury budownictwo dworskie utrzymywało się przez prawie cztery stulecia. Charakterystyczny ziemiański dwór to budynek z gankiem lub portykiem kolumnowym, będący miejscem, w którym pielęgnowano polskie tradycje i obyczaje.
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Kami
Autor: Irena Kowalczyk, Akeksandra Szymula
Rok wydania: 2019
Format: B5
Ilość stron: 160
Dodaj opinię, dzięki temu również i Ty otrzymasz wiarygodną informację o produkcie
