Twój koszyk jest pusty
logo  
Logowanie:
Wyszukiwarka:
Menu
Pobierz cennik
format xls,format html
Bestselery

strona główna: FILOZOFIA » HISTORIA FILOZOFII

ANZELM Z AOSTY WIARA I SZUKANIE ZROZUMIENIA Coloman Etienne Viola przeł. E.I. Zieliński

ANZELM Z AOSTY WIARA I SZUKANIE ZROZUMIENIA Coloman Etienne Viola przeł. E.I. Zieliński

producent::
KUL


brutto: 24.00 zł

            Św. Anzelm z Cantenbury lub Anzelm z Aosty ( ur. 1033/1034, zm.21 kwietnia 1109 ) - średniowieczny filozof i teolog pochodzący z Włoch, uważany za twórcę scholastyki.
            Filozofia św. Anzelma zalicza się do średniowiecznego nurtu dialektycznego. Filozof ów był głosicielem prymatu intelektu nad czystą wiarą i dowodził w swoich dziełach, iż da się udowodnić istnienie Absolutu ( Boga ) za pomocą czystego rozumu.
            Najważniejsze tezy św. Anzelma dotyczą problemu relacji rozumu do wiary, jednej z najbardziej istotnych kontrowersji średniowiecza. Polemizując z ortodoksyjną filozofią chrześcijańską św. Augustyna, Anzelm twierdzi, że rozum jest niezbędny do wytworzenia w umyśle idei Boga, i dopiero od tego punktu należy rozwijać w swoją wiarę.
          Św. Anzelm zdawał sobie oczywiście sprawę z tego, że doskonałej wiary nie da się wyprowadzić z samego rozumu. Zwracał wieć szczególną uwagę na to, aby po podjęciu próby zrozumienia idei Boga, skierować się w stronę czystej wiary. Św. Anzelm kładł tu szczególny nacisk na boskie Objawienie, któremu przypiswał moc przekształcenia wiary rozumowej w pełną wiarę, czyli związaną również z cnotą ufności w Boga.


RODZAJ OKŁADKI

TWARDA

ROK WYDANIA

2009

STRON

150

Produkty powiązane:
nasze dane | regulamin | wysyłka i zwroty | PLIKI | formularz kontaktowy