Twój koszyk jest pusty
logo  
Logowanie:
Wyszukiwarka:
Menu
Pobierz cennik
format xls,format html
Bestselery

strona główna: FILOZOFIA » HISTORIA FILOZOFII

MARSYLIUSZA Z INGHEN ''QUAESTIONES SUPER LIBRUM PRAEDICAMENTORUM ARISTOTELIS'' Hanna Wojtczak

MARSYLIUSZA Z INGHEN ''QUAESTIONES SUPER LIBRUM PRAEDICAMENTORUM ARISTOTELIS'' Hanna Wojtczak

producent::
KUL


brutto: 63.00 zł

        Marsyliusz z Inghen ( zm.1396 ), pierwszy rektor  Uniwersytetu w Heidelbergu,  aż do połowy XV wieku wywierał znaczący wpływ na rozwój myśli filozoficznej i teologicznej. Kilkanaście lat temu podjęto inicjatywę wydania jego filozoficznych i teologicznych dzieł, dostępnych tylko w postaci rękopisów oraz XV-wiecznych inkunabułów i XVI-wiecznych starodruków. Efektem są pierwsze edycje krytyczne niektórych jego komentarzy. Do zbioru tych edycji wpisuje się także niniejsza praca, składająca się z dwu części.
        Część pierwsza zwiera krytyczną edycję Quaestiones super librum Praedicamentorum Aristotelis, poprzedzoną wstępem  ( w języku polskim i niemieckim ), w którym przedstawiono analizę zależności między rękopisami, poruszono kwestię przekazu tradycji, a także zagadnienie autorstwa, czasu i  miejsca powstania komentarza Marsyliusza. Na podstawie dostępnych źródeł opracowano także biogram Marsyliusza, zawierający zestawienie najważniejszych dat z jego życia wraz ze spisem wszystkich udokumentowanych promocji jego uczniów.
        W części drugiej przedstawiono sylwetkę Marsyliusza jako profesora i wykładowcy na tle ówczesnego życia uniwersyteckiego, a także jako autora licznych dzieł naukowych. Dokonano też prezentacji głównych zagadnień zawartych w wydawanych tu Quaestiones, a także charakterystycznych cech zastosowanej przez Marsyliusza metody wykładu. Podjęto również próbę ukazania tego komentarza na historycznym tle rozwoju struktury i gatunków komentarzy do Kategorii Arystotelesa.


RODZAJ OKŁADKI

MIĘKKA

ROK WYDANIA

2008

STRON

618

Produkty powiązane:
nasze dane | regulamin | wysyłka i zwroty | PLIKI | formularz kontaktowy